`

СПЕЦІАЛЬНІ
ПАРТНЕРИ
ПРОЕКТУ

Чи використовує ваша компанія ChatGPT в роботі?

BEST CIO

Определение наиболее профессиональных ИТ-управленцев, лидеров и экспертов в своих отраслях

Человек года

Кто внес наибольший вклад в развитие украинского ИТ-рынка.

Продукт года

Награды «Продукт года» еженедельника «Компьютерное обозрение» за наиболее выдающиеся ИТ-товары

 

Про «шкоду» PowerPoint

Невимовний випадок стався нещодавно (у березні 2022 року) на Штутгартщині. Один гідний програміст, що працює у Nvidia, разом із чотирма своїми колегами був на відеодзвінку з командою компанії Valeo, де він раніше працював. Раптом йому навіщось знадобилося згорнути вікно PowerPoint (мабуть, він вів презентацію?). Яке ж було здивування його колишніх колег, коли на робочому столі, що відкрився, вони виявили вихідний код їх власних розробок. Вони, щоправда, не розгубилися і негайно зробили скріншот, після чого вчинили бурхливий скандал.

Коли компанія Valeo дійшла зі скандалом (і за підтримки Nvidia) до німецької поліції, та провела обшук у гідного програміста, на ім'я Мухаммад Моніруззаман і виявила розвішані по стінах документи та навіть елементи обладнання, які ця гідна людина запозичила на роботі перед звільненням із Valeo.

Поки що Мухаммад відбувся штрафом за звинуваченням у порушенні комерційної таємниці у суді Штутгарта. Але Valeo подала до суду на Nvidia, стверджуючи, що скористалася вкраденою інтелектуальною власністю для розвитку своїх розробок. Сама Nvidia дізналася про інцидент лише тоді, коли гідний Мухаммад повідомив роботодавця про повістку до суду та вилучення ноутбука поліцією. Компанія висловила повну солідарність та готовність до співпраці з правоохоронними органами. Але до суду в Каліфорнії сходити все ж таки доведеться.

Тепер ви розумієте, як шкідливо користатися PowerPoint?

Про «шкоду» PowerPoint

Розробники OpenAI злякалися свого створіння?

Джерела повідомляють, що незадовго до звільнення Сема Альтмана OpenAI досягла суттєвого прогресу в розвитку моделі Q* (Q-Star), яка може вирішувати базові математичні завдання, з якими раніше не стикалася. Модель побудована на роботі, серед авторів якої значаться Ілля Суцкевер та Ян Лейке з OpenAI, та яка розглядає навчання моделі за допомогою process supervision – тобто коли навчання проводиться на підставі зворотного зв'язку по кожному етапу розв'язання задачі. За твердженнями авторів статті, навчена таким чином модель (робота вийшла у травні цього року) спромоглася вирішити 78% завдань із запропонованого набору, при цьому сам процес управління навчанням став ефективнішим.

Як повідомляють, досягнутий прогрес спричинив появу колективного листа співробітників OpenAI на адресу ради директорів, де повідомлялося, що цей прорив може загрожувати людству. Щоправда, самого листа журналісти не побачили.

Отримана модель, за чутками, може обійти обмеження щодо необхідності великої кількості якісних реальних даних для навчання, дозволяючи навчатися на штучно згенерованих даних.

Мені це здається схожим на інтуїцію – чисто людську (поки що?) властивість, що дозволяє приймати рішення на підставі неповних даних. Щоправда, всі ці страшні розповіді про захоплення світу у сферичному вакуумі мене не дуже вражають – не вірю в існування свідомості без органів чуття та маніпуляторів.

Розробники OpenAI злякалися свого дітища?

Що відбувається в OpenAI?

У п'ятницю ввечері стало відомо, що Сема Альтмана рішенням ради директорів раптово було звільнено з посади CEO OpenAI, а тимчасовим CEO призначено CTO Миру Мураті. Як претензію до Альтмана висунуто недостатню комунікацію з радою директорів, внаслідок чого рада не впевнена в його здатності виконувати обов'язки CEO.

**

Пара зауважень до новини про звільнення Сема Альтмана з OpenAI.

Досить часто не розуміють різниці між володінням та управлінням компанією. У випадку OpenAI все навіть складніше, оскільки основна інституція там – non-profit OpenAI Inc., яка зареєстрована в Делавері й заснувала комерційну компанію OpenAI Global, LLC. Всі інвестиції, про які були новини, робляться в OpenAI Global і вона веде всю комерційну діяльність. Але управління все одно в руках non-profit організації, і саме з неї сьогодні звільнили CEO.

Важлива деталь – якщо структура компанії або організації включає такі органи, як рада директорів, то, як правило, саме цій раді належить виняткове право на великий набір рішень, включаючи звільнення CEO. Самому CEO при цьому може належати більше акцій (або часток) компанії, ніж усім членам ради директорів, але це не має значення для вирішення чинної ради – воно приймається не частками, а голосами. У раді директорів OpenAI значаться Грег Брокман, президент компанії, сам Альтман, Ілля Суцкевер, головний вчений, голова Quora Адам Д'Анджело, підприємниця Таша Макколі та Хелен Тонер, директор з грантів у Джорджтауні – для рішення про звільнення достатньо було чотирьох голосів.

І можна зрозуміти, чому це рішення було ухвалено – за останні кілька місяців Сем дуже багато світився як публічна особа OpenAI, очевидно, входячи до смаку цієї діяльності. Свіжа презентація на DevDay відбулася в тому ж ключі. Але, ймовірно, це дещо розходилося з намірами ради директорів. Тим більше, що технічні труднощі, які виникли, цілком могли послужити ілюстрацією недостатньої продуманості рішень CEO. Крім того, ми не знаємо деталей – можливо, заради гарної картинки Сем проігнорував попередження про неготовність системи до масштабування й останній тиждень вся компанія з жахом дивиться на внутрішні метрики акуратності та іншої соціальної відповідальності.

А може, молода CTO спочатку була не дуже згодна із запуском і прийшла до ради директорів із копіями листів та коментарями «А я ж попереджала, що не треба запускати». Можливо, ми дізнаємося про це досить швидко або ніколи.

**

Після того, як дим почав розсіюватися, в суботу з'явилося більше деталей того, що сталося в OpenAI, і постала дивна картина. Виявилося, що про рішення ради директорів не знав навіть голова ради, Грег Брокман, якого відправили у відставку рішенням ради директорів буквально через кілька хвилин після звільнення Сема Альтмана, одночасно з публікацією новини про останнього. Грега при цьому не стали звільняти з позиції в компанії, але він сам пішов.

Зважаючи на все, основною дійовою особою у подіях є Ілля Суцкевер, головний вчений компанії, який фактично залишився єдиним співробітником компанії, який входить до ради директорів некомерційної організації OpenAI.

Найбільший інвестор – Microsoft – дізнався про рішення буквально за хвилину до публікації новини у блозі OpenAI.

Взагалі, для ради директорів, що все одно називає причиною звільнення CEO компанії (при цьому явно дуже успішною у всіх сенсах і суперважливою для всього світу) недостатню відвертість, це рішення виглядає занадто непрозорим саме по собі. Частина коментаторів раптом вирішили поставити запитання, що за дивний склад у цієї поради, і це гарне питання, як на мене. Хоча версії щодо причин такого рішення гуляє безліч. Але найбільш очевидна вимальовується в тому, що компанія «занадто швидко» розвивалася в комерційному плані й два учасники ради директорів – Суцкевер та Хелен Тонер. директор з дослідних грантів в університеті Джорджтауна, – вирішили вжити заходів.

У короткій перспективі очевидно, що переграти рішення ради директорів не можна – воно прийняте коректно, хоч і негарно. Теоретично Сем і Грег можуть почати позиватися до суду, але та сама дивна конструкція, при якій неприбуткова організація управляє комерційною компанією, в такій ситуації виглядає перешкодою для позову. Адже раду директорів неприбуткової організації неможливо звинуватити у порушенні фідуціарних зобов'язань, тобто у прийнятті рішення, що завдає шкоди інтересам акціонерів – акціонерів немає. Щоправда, рада директорів не може бути найвищим органом і якісь загальні збори там мають бути (напевно), але навіть на дуже екстрене його скликання піде від місяця і більше.

Можливо, Альтман незабаром опиниться на чолі нової компанії, що діє в галузі AI – складно уявити інвестора, який не дасть грошей на такий проєкт. Так що ми цілком можемо отримати історію зі Стівом Джобсом, який після звільнення з Apple заснував Next, щоправда, особливого успіху не досяг, але в результаті був куплений Apple і зайнявся її порятунком.

Як зауважив хтось із коментаторів – історія дуже схожа, тільки для повноти треба уявити, що Джобса звільняють після виходу iPhone 4 на тлі рекордних продажів першого iPad.

І останнє зауваження – кілька років тому новини про OpenAI були цікаві навіть не всім гікам, а рік тому компанія не мала продукту для масового користувача. А сьогодні деякі коментатори називають її найважливішою компанією на планеті. Ось як буває.

**

За вечір з OpenAI звільнилося три ключові співробітники – директор з досліджень Якуб Пачоцкі, голова команди з оцінки ризиків від AI Алекзандер Мадрі та один із перших дослідників компанії Шимон Сідор.

**

У неділю з'явилися чутки, що рада директорів OpenAI обговорює із Семом Альтманом можливість його повернення на позицію CEO.

Сему при цьому некритично дане повернення. Але очевидно він вимагатиме серйозних змін у структурі управління.

Цікаво, чи це підключилися інвестори, чи директорів змусила задуматися бурхлива реакція на їхнє рішення?

**

Потім стало відомо, що рада директорів у принципі погодилася піти у відставку, щоб Сем і Грег повернулися, але до п'ятої години вечора в Каліфорнії жодних заяв не було зроблено. Цей час багато співробітників OpenAI називали дедлайн для власних заяв про звільнення.

На раду директорів також тиснуть інвестори, включаючи Microsoft. Сатья Наделла наполягає на поверненні Сема і підтримує його.

**

Частину неділі Сем Альтман та Грег Брокман провели в офісі компанії, спілкуючись із радою директорів. Очевидно, формула вирішення кризи виглядає так – рада директорів готова подати у відставку, але перш за все хоче узгодити кандидатури в новий склад ради. Здається, що в нього безумовно проходить Брет Тейлор – він добре відомий своєю роботою на позиції CTO Facebook і головою ради директорів Twitter до його продажу Маску. До речі, це щось говорить про участь Маска в кризі – точніше, про те, що вона тут ні до чого зовсім.

Важливо ще й те, що за повернення Сема виступають основні менеджери – включаючи нинішню тимчасову CEO Світу Мураті, – що натякає на те, що ігнорування їхньої позиції загрожує компанії набагато більшим результатом співробітників, ніж вже сталося. До речі, ті співробітники OpenAI, які вирішили піти, вже отримують пропозиції щодо роботи від конкуруючих компаній, включаючи гуглівський DeepMind. Тож часу на розгойдування немає, якщо так зрозуміліше для хлопця з Горького.

**

Увечері в неділю Ілля Суцкевер оголосив співробітникам OpenAI, що Сем Альтман не повернеться до компанії, рада директорів упевнена у своїй позиції, яка захищає місію компанії. Натомість за підсумками всіх переговорів рада директорів найняла нового тимчасового CEO – ним став Еммет Шир, співзасновник Twitch.

Після оголошення почали з'являтися заяви співробітників компанії про звільнення. Незрозуміла доля CTO Мири Мураті, яку до цього було названо тимчасовим CEO і всі вихідні переконувала раду директорів повернути Альтмана назад. Інші топ-менеджери також підтримували рішення щодо повернення Сема.

Хоча інвестори та, зокрема, Microsoft, не є у складі ради директорів, вони також переконували директорів у необхідності перегляду рішення. Йшлося навіть про введення до складу ради співробітника Microsoft. Нинішнє рішення – щось мені здається, що про нього Microsoft теж дізналася постфактум, – підкреслює чергову зневагу інтересами інвесторів. Враховуючи, що Microsoft інвестувала далеко не всю анонсовану суму в 10 млрд, а більшість інвестицій зроблено у вигляді ресурсів хмарного сервісу Azure, вона має можливості вплинути на долю OpenAI або просто раніше зафіксувати збитки й перенести інвестиції, наприклад, в нову компанію Альтмана, куди той найме купу колишніх співробітників OpenAI

Це вам не Twitter, подібна катавасія в найбільшій AI-компанії тільки підстьобне конкурентів, від Google до Anthropic.

**

Нарешті Сатья Наделла оголосив, що Microsoft наймає Сема Альтмана, Грега Брокмана та співробітників OpenAI, які звільнилися на вихідних, і формує з них спеціальну команду розробки AI.

Якщо на цьому ситуація перестане бурхливо розвиватися, то конфігурація, швидше за все, буде такою – Microsoft прискореними темпами розвине повний аналог GPT і піде в комерційний бік його експлуатації, навряд чи вони донесуть повну суму в 10 млрд доларів до OpenAI, яка, своєю чергою, буде позбавлена можливості підтримувати нинішній темп розробки без залучення нових інвестицій у ситуації кадрового витоку. Чудові комуністично-некомерційні вчені зможуть займатися алайнментом та етичними питаннями експлуатації AI до виникнення почуття здорового голоду.

Жаль тільки, що всі ми втратимо деяку кількість часу – я б вже зараз не поспішав щось будувати поверх ChatGPT/GPT-4, хоча можливий варіант, при якому Microsoft його поглине.

**

490 співробітників OpenAI випустили відкритого листа, в якому вони повідомляють про готовність покинути компанію і приєднатися до Альтмана в Microsoft, якщо рада директорів не поверне Альтмана і не піде у відставку. І під листом стоїть підпис Суцкевера!

Що відбувається?

**

Що відбувається в OpenAI?

Цікаві деталі з процесу Epic vs Google

Одкровення з процесу US vs Google змінюються відомостями зі слухання позову Epic vs Google. Даючи свідчення на процесі, Сундар Пічаї, CEO Aplhabet та Google, визнав зокрема, що компанія виплачувала близько 36% від свого доходу від пошуку в Safari для iPhone компанії Apple.

Хтось почав порівнювати це з комісією в 30% в AppStore. Але насправді це досить невисокий відсоток. Стандартом для Revenue Share у пошуку років 15 тому було 45-50%. А щодо деяких великих партнерів Google були дані, що вони отримують до 70% від вартості кліка.

Ще одна цікава цифра – Google платив Samsung до 8 млрд дол. протягом 4 років за те, щоб пошук Google, Google Play Market і голосовий асистент використовувалися за замовчуванням на пристроях Samsung. Що, звісно, виглядає абсолютно дивно. Нам здавалося, що спроби Samsung зробити свої аналоги виглядали не дуже серйозно. Але ось Google їх сприймав більш ніж на 8 млрд дол. серйозно.

Цікаві деталі з процесу Epic vs Google

Epic проти Google. Шоу починається

У федеральному суді Сан-Франциско розпочалося слухання справи за позовом Epic проти Google. Аналогічний позов до Apple Epic, як ви пам'ятаєте, практично програв і зараз готується слухання апеляції.

Першого дня сторони подали свої вступні заяви. Юрист Epic описав картину світу, в якій Google перешкоджає розробникам конкурувати з ним на ринку встановлення програм. Щоправда, за словами юриста, для цього Google платить деяким розробникам. Так, Google дозволяє sideloading додатків. Але при цьому створює перешкоди користувачам, які хотіли б цим скористатися. Адвокат також спробував запобігти звинуваченню у порушенні політик Play Market, яке Epic здійснив, активувавши альтернативні платежі та sideloading. Він заявив, що Epic справді так зробив, але це не зашкодило користувачам.

Google, маючи приклад процесу з Apple, явно вирішив рухатися в тому ж напрямку – адвокат Google почав з необхідності визначити ринок, про який йдеться. Якщо пам'ятаєте, саме це питання було одним з головних у минулому процесі й суддя тоді не погодилася з Epic, що Apple є монополістом на ринку додатків для iOS, розглядаючи питання про конкуренцію на ринку ігрових пристроїв. Так само, з погляду Google, треба розглядати питання і в цьому випадку – мова повинна йти про весь ринок ігор для мобільних пристроїв, і Google на ньому конкурує як мінімум з Apple.

Угоди, які Epic ставить у провину Google, є насправді угодами проти фрагментації, які Google змушений укладати, щоб забезпечити працездатність додатків на будь-якому пристрої з Android, через який магазин вони не були б встановлені.

Далі викликали двох свідків – Стіва Еллісона, голову Epic Games Store, та Бенджаміна Саймона, голову компанії-розробника. Еллісон розповів, що магазин додатків Epic бере набагато менше комісії, ніж Google та Apple, і в результаті Steam, Windows Store та Discord також знизили свої комісії. А Саймон розповів, як у нього поменшало підписників на сайті після того, як Google заборонив йому використовувати кнопку оплати в додатку.

Загалом, шоу лише розпочинається. Буде цікаво.

Epic проти Google. Шоу починається

«Жахливо швидка» презентація Apple

Незвичайна «гелловінська» презентація Apple принесла трохи новинок і виявилася першою за багато років, яку проспала вся Європа. Власне, побачивши, що вона триватиме 30 хвилин, я зрозумів, навіщо її поставили так незручно – любителі презентацій не пробачили б такого короткого заходу у звичайний час.

Незвичайно ще й те, що одночасно представлені всі три процесори – M3, M3 Pro, M3 Max. Раніше Apple починала з базового чипа, а просунуті версії показувала окремо. Представлені також нові MacBook Pro, у яких більше (ніколи?) не буде Touch Bar (а я якраз знайшов і кілька разів поексплуатував його корисність). Тим більше, що 13-дюймової моделі теж не буде. Базова модель MacBook Pro тепер коштує $1599 і вона 14-дюймова.

Порадували можливості по пам'яті, але добре помітно, що навіть 3-нм техпроцес не дає прориву – усі порівняння вимовляються з M1, тільки так вдається показати зростання на 30-50%. Щоправда, це ми знову зажерлися – зростання зі стану «M1 таке швидке, що нічого більше хотіти» ще на 30% виглядає як «нічого особливого, інкрементальне зростання».

Оновлення iMac має добрий вигляд, але завзятість, з якою Apple наполягає, що його треба використовувати на кухні, дивує. Я саме перед переглядом зіткнувся з необхідністю протерти частину поверхонь на кухні та з жахом уявив, що це міг би бути не міксер, а iMac. :)

Ну, а загалом, все добре. Особливо те, що все шоу знято на iPhone 15 Pro Max. Мимоволі подивишся на камери й замислишся, навіщо це все?

UPDATE: Правда, Apple, звичайно, лукавить – якщо подивитися ролики, як це знімалося, то там тільки світла на десятки тисяч доларів, плюс візки, крани, стабілізатори та дрони, що робить не дуже чутливою економію на камері. До речі, для фільмування використовували Blackmagic Camera, яку я згадував нещодавно.

«Жахливо швидка» презентація Apple

AI чат-бот для громадян планують запустити у Великобританії

Британський уряд планує запуск чату на основі технологій OpenAI для допомоги британцям зі сплатою податків та оформлення пенсій. Проєкт під умовною назвою Gov.uk Chat розробляється разом з OpenAI й буде на цей час найбільшим публічним проєктом із використанням AI для уряду.

Все це цілком укладається в політику Ріші Сунака, який неодноразово заявляв про бажання зробити Великобританію центром AI-технологій і збирає AI Summit у Лондоні.

Від себе додам, що завдання непросте – ми всі знаємо, як AI-чати можуть заговорюватися та «фантазувати». Тож контролювати, щоб бот раптом не оформив комусь пенсію в мільярд фунтів на місяць, треба буде постійно.

AI чат-бот для громадян планують запустити у Великобританії

Безпринципний криптодіяч?

У Нью-Йорку триває третій тиждень процесу над Семом Бенкманом-Фрідом, засновником сервісу обміну криптовалют FTX, який звинувачується за семи пунктами, включаючи шахрайство з банківськими переказами та змову з метою відмивання грошей. За всіма пунктами Сем відмовився визнати свою провину.

Як зазначають спостерігачі – колишні прокурори, опитані Washington Post, – поки що обвинуваченню вдається навіть більше, ніж очікувалося – воно успішно малює портрет безпринципного криптодіяча, який побудував схему безконтрольного використання грошей клієнтів для фінансування особистих витрат та ризикованих інвестицій. Вінцем стали свідчення колишнього директора інвестиційної компанії Alameda Research Керолайн Еллісон, яка описала, як Сем обґрунтовував необхідність обманювати інвесторів та фальсифікувати звітність і давав вказівки продовжувати перераховувати гроші, навіть коли стали очевидними фінансові проблеми в обох компаній.

Захисту поки що не вдалося дискредитувати когось із важливих свідків звинувачення, хоча йому ще належить представити своїх свідків. Крім того, низка процесуальних рішень, вже винесених суддею, свідчать про те, що частина аргументів захисту вже не зможуть бути представлені.

До речі, буквально кілька тижнів тому вийшла чергова книга Майкла Льюїса, автора «Покеру брехунів», «Ігри на пониження» та інших фінансових документальних трилерів, і вона присвячена саме Сему Бенкману-Фріду. Книжка невелика, тож я відклав її собі для читання.

Безпринципний криптодіяч?

Хто заплатить за інтернет?

Найбільші європейські провайдери – включно з Deutche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Vodafone і British Telecom, – звернулися з листом до Євросоюзу, закликаючи зобов'язати найбільші технологічні компанії взяти «чесну участь» в інвестиціях в розвиток мереж передачі даних. Зокрема, маються на увазі Google і Netflix, як відповідальні за надзвичайно високе навантаження на мережі.

За підрахунками Єврокомісії, для досягнення запланованих показників покриття 5G і гігабітними швидкостями на всій території Євросоюзу до 2030 року потрібні додаткові інвестиції в розмірі 200 млрд євро. Телекоми пропонують розробити комплекс заходів, який дозволяв би вимагати від «особливо великих» генераторів трафіку відповідних внесків на користь телекомів.

Технологічні компанії досі заперечували проти таких платежів. Як кажуть їхні представники, телекоми хочуть заробити двічі – спочатку вони виросли на попиті користувачів на широкосмугові з'єднання, що необхідні для доступу до сервісів потокового відео. А тепер ще й фактично хочуть, щоб ці сервіси взяли їхні мережі на повне утримання. Тобто покрили всі витрати на додачу до доходів, отриманих телекомами від користувачів.

Хто заплатить за інтернет?

Мін'юст США проти Google. Свідчення Microsoft

На процесі, що триває, за позовом Мін'юсту США і прокурорів 38 штатів проти Google виступив Сатья Наделла, CEO Microsoft. Крім стійкої віри в те, що AI забезпечить Microsoft світле майбутнє, він підтвердив заяви своїх підлеглих, що Microsoft була серйозно налаштована перекупити положення рекомендованого пошуку на iOS. Один зі співробітників Microsoft, до речі, заявив, що компанія була готова платити 110% від доходу, отриманого з пошуку на пристроях Apple, і гарантовано перебивала будь-яку пропозицію Google.

Сатья на кількох прикладах показав, що, на думку Microsoft, частка ринку переважно залежить від установок за умовчанням. Цитуючи – «Якщо звичка шукати в Google сформувалася як рутина, єдиний спосіб це змінити – через стандартні налаштування». Він визнав, що пошук Bing був гіршим від Google. Але, якби Apple надала дані щодо пошуків користувачів, на думку Наделли, можна було б нівелювати різницю в якості.

За всієї відвертості ці заяви навряд чи допоможуть Мін'юсту довести, що Google нечесно утримував положення пошуку за умовчанням. Тому що вони доводять якраз протилежне – раз ніякі гроші Microsoft не могли змусити Apple відмовитися від пошуку Google, то, мабуть, Apple не бреше, стверджуючи, що обирали просто найкраще для користувача рішення.

Крім того, для свідчень викликали також Шрідхара Рамасвамі – колишнього співробітника Google і засновника пошуковика Neeva, що недавно закрився. Мін'юст мабуть сподівався показати його в одному ряду з DuckDuckGo. Але їм явно не вдалося продемонструвати здатність Neeva взагалі конкурувати із Google. Тим більше, що Neeva відмовилися від звичайної монетизації через рекламу – Рамасвамі якраз працював у рекламному напрямку в Google, – і пропонували пошук підписки. Навіть за наявності безкоштовної опції неважко зрозуміти, чому реакція операторів мобільного зв'язку на пропозицію поставити Neeva як опцію пошуку була охарактеризована як анекдотична.

Мін'юст США проти Google. Свідчення Microsoft

 

Ukraine

 

  •  Home  •  Ринок  •  IТ-директор  •  CloudComputing  •  Hard  •  Soft  •  Мережі  •  Безпека  •  Наука  •  IoT