`

СПЕЦИАЛЬНІ
ПАРТНЕРИ
ПРОЕКТА

BEST CIO

Определение наиболее профессиональных ИТ-управленцев, лидеров и экспертов в своих отраслях

Человек года

Кто внес наибольший вклад в развитие украинского ИТ-рынка.

Продукт года

Награды «Продукт года» еженедельника «Компьютерное обозрение» за наиболее выдающиеся ИТ-товары

 

CXL 3.0 – пропускна здатність подвоєна

Організація CXL Consortium затвердила третю специфікацію інтерфейсу Compute eXpress Link, який завдяки сумісності з PCIe 6.0 отримав пропускну здатність 64 ГТ/с.

Подібний приріст швидкості обміну при незмінному рівні затримок зробив технологію CXL, той що лідирує як у сфері міжпроцесорних сполук, так і в гетерогенних архітектурах для дата-центрів. Примітно, що майже одночасно з прийняттям специфікації CXL 3.0 організація OpenCAPI Consortium, що розробляла конкуруючу технологію, заявила про приєднання до CXL Consortium. Думається, що причиною цього стала поява в CXL 3.0 широкого набору нових можливостей, на яких коротко зупинимося.
CXL 3.0 – пропускна здатність подвоєна
Насамперед відзначимо поєднання високої швидкості передачі даних 64 ГТ/с, що відповідає 256 ГБ/с при використанні 16 ліній, та латентності, яка залишилася на тому ж рівні, що і у CXL 2.0, який сумісний з PCIe 5.0.

Ще одне важливе нововведення – підтримка багаторівневої комутації для включення мережевих топологій між підключеними пристроями, спільного використання пам'яті та прямого доступу до пам'яті (DMA) для однорангового зв'язку між приєднаними прискорювачами, що усуває накладні витрати CPU.

Зазначимо, що CXL 2.0 підтримується об'єднання пам'яті для динамічного виділення і скасування виділення областей пам'яті для різних хостів, що дозволяло розділити один пристрій зберігання на кілька сегментів, але кожна область могла бути призначена тільки одному хосту. У CXL 3.0 додане спільне використання пам'яті, що дозволяє спільно використовувати області даних між декількома хостами за допомогою апаратної узгодженості. Це працює шляхом розміщення даних у кеші хоста з доданою когерентністю апаратного кешу, щоб гарантувати, що кожен хост бачить останню інформацію.

Оновлена ​​специфікація також підтримує прямий одноранговий (P2P) обмін повідомленнями між підключеними пристроями, виключаючи з їого організації центральний процесор і тим самим зменшуючи накладні витрати та затримки. Це забезпечує новий рівень гнучкості для обміну даними між прискорювачами та пам'яттю.

Відповідно до стандарту CXL 3.0 всі пристрої, що його підтримують, діляться на класи: пристрої типу 1 - це прискорювачі, в яких відсутня локальна пам'ять, пристрої типу 2 - це прискорювачі зі своєю власною пам'яттю (наприклад, графічні процесори, FPGA і ASIC з DDR або HBM), а пристрої типу 3 складаються із пристроїв пам'яті. Крім того, CXL тепер підтримує змішування та зіставлення цих типів пристроїв на одному кореневому порту хоста, що значно розширює кількість варіантів для складних топологій, подібних до описаних нижче.

Специфікація CXL 3.0 дозволяє каскадувати кілька комутаторів в одній топології, тим самим збільшуючи кількість підключених пристроїв та складність комутаційної мережі за рахунок включення топологій, відмінних від дерева, таких як Spine/Leaf, комірчасті та кільцеві архітектури.
CXL 3.0 – пропускна здатність подвоєна
Нова функція маршрутизації на основі портів (PBR) забезпечує масштабований механізм адресації, що підтримує до 4096 вузлів. Кожен вузол може бути будь-яким із трьох існуючих типів пристроїв або новим пристроєм Global Fabric Attached Memory (GFAM). GFAM — це пристрій, який може використовувати механізм PBR для забезпечення спільного використання пам'яті між хостами. Це рішення підтримує використання різних типів пам'яті, таких як енергонезалежна пам'ять та DRAM, разом в одному пристрої.

Цікава можливість нової специфікації пов'язана з використанням наявних у гіперскейлерів пулів пам'яті DDR4, які зможуть працювати в парі із серверними мікросхемами DDR5. Це дозволить досягти значної економії на модернізації, практично не втративши у продуктивності.

Думаю, що перелік членів CXL Consortium, що включає ARM, Intel, Marvell, Rambus, Samsung Electronics, Micron та SK Hynix говорить сам за себе. До речі, остання вже анонсувала своє перше CXL-рішення.

5.5G – 10 Gbps downlink/ 1 Gbps uplink

Проміжний етап розвитку технології 5G був заявлений Huawei на організованому компанією Тижні інновацій Win-Win, який відбувався з 18 по 21 липня.

Поки йде розгортання 5G, а стандарт наступного шостого покоління ще не прийнятий, Huawei вирішила просувати ідею еволюційного розвитку мобільних мереж, що вже існують. Як випливає з програмного виступу Яна Чаобіня (Yang Chaobin), президента підрозділу бездротових рішень Huawei, однією з найважливіших переваг платформи 5.5G, що просувається компанією, є гарантована в її рамках збільшена швидкість передачі даних: 10 Гбіт/с по низхідному та 1 Гбіт/с по висхідному каналам.
5.5G – 10 Gbps downlink/ 1 Gbps uplink
Не вдаватимуся до технічних деталей, оскільки у присвячених цій події прес матеріалах вони не висвітлюються докладно. Зупинюся лише на заявлених Huawei результатах проведених нею тестувань. Виявляється, в них були використані надзвичайно великі решітки (Extremely Large Antenna Array, ELAA) для роботи у високочастотному діапазоні. ELAA дозволяє високочастотним мережам забезпечувати таке саме покриття, як і C-діапазон. Заявлено, що фірмові ELAA MetaAAU вже введено в експлуатацію у понад 30 містах. Польові випробування в діапазоні 6 ГГц продемонстрували, що спільне покриття з C-діапазоном виявилося ефективним, охоплюючи користувачів як зовні (O2O), так і всередині приміщень (O2I). Технологія mmWave дозволила отримати пікове значення пропускної спроможності 10 Гбіт/с. На дистанції до 5 км користувачі були підключені на швидкостях понад 1 Гбіт/с.

Як випливає з фінальної заяви представника Huawei, компанія продовжить працювати з партнерами в усьому світі для подальших інновацій у 5G і прагнутиме ери 5.5G, при цьому захищаючи інвестиції операторів. Як бачите, ключовою ідеєю пропонованих виробником технологій є еволюційний розвиток 5G.

Лазерний канал керування дронами захищений від перехоплення

Компанія QinetiQ вперше продемонструвала можливість використання технології керування дронами на базі лазерів.

Однією з головних проблем використання радіокерованих дронів в умовах бойових дій є їх слабка захищеність до постановки радіоперешкод або навіть до перехоплення ворожим оператором. Британська компанія QinetiQ, за її заявою, вперше у світі змогла реалізувати лазерне управління, яке в принципі не може бути придушене або перехоплене.
Лазерний канал керування дронами захищений від перехоплення
Використана на цьому демо система управління Free Space Optical Communications (FSOC) дає можливість організувати захищений широкосмуговий двонапрямний канал передачі. Ще одна важлива його перевага - неможливість виявлення за допомогою сканування радіочастот, що дозволяє підвищити скритність операцій з використанням дрона.

Як можна зрозуміти з фотоматеріалів, що додаються до пресрелізу, пульт управління з вбудованим лазером досить компактний, що важливо в бойових умовах.

Втім, ця медаль має і зворотний бік: канал управління на базі лазерної технології може бути налагоджений тільки в межах прямої видимості. Та й з матеріалів компанії поки не зовсім зрозуміло, наскільки стійке це рішення до задимлення або іншого забруднення повітря дрібними частинками, що нерідко зустрічається у бойових обставинах.

Демонстрація стала частиною проєкту DSTL Air Command and Control (C2), Intelligence Surveillance & Reconnaissance (ISR) та Interoperability. Цілі проєкту включають покращення як цифрової сумісності, так і стійкості систем зв'язку, що з'єднують повітряні платформи, та пов'язаних з ними можливостей (як поточних, так і потенційних). Тому наряд ми побачимо в найближчій час такі дрони на війні, але погодьтеся, це дуже цікаво.

Який технологічний базис необхідний для 6G

Організація Next G Alliance випустила цими днями дослідження, присвячене шляхам розвитку технології мобільного зв'язку шостого покоління.

Актуальність такого дослідження посилюється в міру того, як у всьому світі відбувається успішне розгортання мобільних мереж п'ятого покоління. Своєчасно поставлені перспективні цілі дозволяють промисловості правильно розподілити зусилля, щоб упоратися з викликами чергового нарощування на порядок швидкості передачі. Тому понад 80 північноамериканських організацій та більш ніж 600 експертів об'єдналися в рамках Next G Alliance, щоб вивчити всі аспекти технології 6G та подальшого розвитку мобільного зв'язку.

Підготовлений ними документ доступний для безплатного завантаження. У звіті представлено огляд сорока семи ключових кандидатів на впровадження 6G у таких галузях: Компонентні технології; Радіотехнології; Системна та мережева архітектура; Мережеві операції, адміністрування та обслуговування (OA&M) та надання послуг; а також надійність - безпека, конфіденційність та відмовостійкість.
Який технологічний базис необхідний для 6G

Частотний ресурс – базис будь-якої технології мобільного зв'язку

Оскільки це досить об'ємний документ, не займатимуся його повним переказом, а коротко зупинюся на тих його положеннях, які справили найбільше враження. Для масового споживача необхідність переходу на технологію зв'язку нового покоління зазвичай пов'язана з потребою задовольнити запити додатків, що використовуються. Наприклад, у випадку 4G – це потокове відео, а 6G обіцяє додати у відео ефект повного занурення завдяки технологіям віртуальної чи доповненої реальності. У зв'язку з цим виникає необхідність пустити в дію смуги частот sub-THz/THz. А це ставить перед виробниками електронних компонентів завдання впоратися з відповідними вимогами по смузі пропускання. На жаль, можливості широко поширеної технології випуску напівпровідників CMOS обмежені 100 ГГц. З іншого боку, технології складових напівпровідників, такі як InP (Indium Phosphide) та нітрид галію (GaN), мають необхідну продуктивність у суб-терагерцевому діапазоні, але виготовляються на невеликих підкладках, мають обмежену логічну інтеграцію та не мають обсягу та масштабу, що сьогодні призводить до високої вартості. Виходом у цій ситуації можуть стати успішні дослідження в галузі монолітної інтеграції складових напівпровідникових транзисторів на кремнієвих підкладках, а також досягнення в галузі гетерогенної інтеграції складових напівпровідників та кремнію. Таким чином, може бути вирішена проблема вартості та масштабування без шкоди для продуктивності.
Який технологічний базис необхідний для 6G
Який технологічний базис необхідний для 6G

Максимальна частота коливань транзистора fMAX (верхня) та частота зрізу fT (нижня) залежно від критичного розміру технологічного вузла/транзистора.

Ще один цікавий аспект – технологія Near-Zero Energy (NZE) Communications. Очікується, що системи 6G масштабуватимуться для підтримки 500 млрд пристроїв, що в основному працюють на розумних фабриках, у містах, сільському господарстві, роздрібній торгівлі, логістиці, охороні здоров'я, у сфері пристроїв, що носять, транспорту і в будинках. Очікується, що до 2030 року ринок Інтернету речей (IoT) забезпечить глобальну вартість від 5,5 трлн до 12,6 трлн доларів США, причому 65% цієї суми припаде на додатки B2B. Отже, доведеться щотижня займатися заміною в таких пристроях близько 1 млрд батарейок. Тому на передній план виходить підтримка роботи на основі зібраної енергії.
Який технологічний базис необхідний для 6G
Пристрої NZE використовують надмалопотужні радіосхеми (наприклад, нановатні приймачі), які можуть забезпечуватися від енергії, отриманої від навколишніх джерел енергії (наприклад, сонячної чи теплової енергії, вітру, градієнтів солоності, кінетичної енергії) або від спеціальних радіочастотних сигналів. Зв'язок NZE дозволить широкому спектру варіантів використання IoT працювати тільки зібраною енергією, тим самим виключаючи потребу в заміні батареї через її обмежений термін служби та витрати на технічне обслуговування. Пристрої NZE можуть значно масштабувати використання пристроїв IoT, дозволяючи розміщувати їх у більшій кількості місць без необхідності заміни батареї.

Я зупинився лише на двох аспектах, а загалом у звіті згадується близько п'яти десятків. Погодьтеся, є де розвернутися.

AWS Snowcone – крайові обчислення вийшли у космос

У рамках спільного проекту Amazon Web Services та Axiom Space на борту Міжнародної космічної станції було виконано низку наукових експериментів із використанням рішення для крайових обчислень AWS Snowcone.

Технологія крайових обчислень останнім часом опинилася у фокусі уваги ІТ-ринку, оскільки дозволяє значно підвищити оперативність обробки великих обсягів даних та скоротити затримки, пов'язані з пересиланням інформації в «хмару». Особливо яскраво ці переваги проявляються за умов орбітальної станції, де проводяться численні наукові експерименти. В результаті накопичується величезний обсяг інформації, передача якої на Землю утруднена.

AWS Snowcone – крайові обчислення вийшли у космос

Вирішити це завдання покликаний проект Axiom Mission 1 (Ax-1), перша повністю приватна місія на Міжнародну космічну станцію, організована спільно Amazon Web Services та Axiom Space. У його рамках для оперативної обробки даних, які отримували в наукових експериментах, використовувалося обладнання AWS Snowcone SSD.

Варто зазначити, що AWS Snowcone SSD є молодшою ​​моделлю в лінійці крайових рішень AWS Snow. Вона є компактним крайовим сервером у захищеному виконанні, що оснащений двома процесорами, 4 ГБ оперативної пам'яті та вбудованою системою зберігання об'ємом до 14 ТБ на базі твердотільних накопичувачів.

Під час підготовки до запуску цього рішення на орбітальну станцію, воно пройшло випробування на стійкість до вібраційних та ударних навантажень, які виникають у ракеті при виведенні вантажу в космос і потім на борту. Тривалість перебування рішення на станції становила близько 17 днів. За цей час було проведено 25 експериментів, внаслідок яких накопичилося кілька терабайт інформації.

Особливий акцент організатори проекту зробили на можливості віддаленого керування та моніторингу AWS Snowcone SSD із Землі. Справа в тому, що за допомогою Snowcone SSD дані можна передавати або в автономному режимі, відправляючи пристрій безпосередньо в AWS, або в режимі онлайн за допомогою AWS DataSync, попередньо встановленого на всіх пристроях Snowcone, для надсилання даних в AWS через мережу. Таким чином, крайовий міні-сервер може бути підключений до наземної хмари навіть по каналу зв'язку з невисокою пропускною здатністю для передачі результатів обробки, наприклад, великої кількості зображень високої роздільної здатності. Так і сталося у цьому експерименті. Після монтажу Snowcone на космічній станції команда дослідників змогла віддалено зв'язатися з пристроєм та застосувати складну модель розпізнавання об'єктів на основі машинного навчання (ML) для аналізу фотографії та виведення результату менш ніж за три секунди.

«Ми прагнемо розсунути раніше встановлені обмеження та пропонувати можливості хмарних обчислень, коли і де вони потрібні найбільше, – сказав Вейн Дусо, віце-президент AWS Storage, Edge та Data Governance Services. «Пристрої сімейства AWS Snow призначені для розгортання та роботи програм, створених AWS, у середовищах, де немає можливості підключення. Для цієї місії ідеально підійшов твердотільний накопичувач AWS Snowcone, найменший та найлегший із сімейства Snow, оскільки він важить менше ніж п'ять фунтів і менше, ніж коробка для серветок стандартного розміру. Пристрій виявився досить міцним, щоб забезпечити обчислювальні можливості AWS, сховище та мережеві можливості на борту МКС, повністю відключені від будь-яких наземних об'єктів».

Mojo Vision – чи відбудеться розумна контактна лінза

Нинішня хвиля інтересу до віртуальних світів далеко не перша, але цікава тим, що породила досить незвичайні проєкти. На одному з них хотілося б коротко зупинитись.

Перша публічна демонстрація розумної контактної лінзи Mojo Lens відбулася на CES 2020. Але це рішення можна було лише розглянути, але не надіти. Ймовірно, розрахунок був розігрівання інтересу публіки та інвесторів, але при цьому не допустити гучного провалу через недостатньо хороше опрацювання проєкту. І справді, стартап отримав масу публікацій у тому числі на великих майданчиках. Після чого було майже півторарічне затишшя. І ось днями воно було перервана досить незвичайною заявою. Виявляється, глава Mojo Lens Дрю Перкінс (Drew Perkins) вперше випробував своє дітище під час нетривалого тестування. Погодьтеся, виглядає досить дивно: виходить, що призначений для носіння пристрій і досі боялися використовувати за прямим призначенням?
Mojo Vision – чи відбудеться розумна контактна лінза
Якщо уважно вивчити суть розробки, то, мабуть так і є. Посудіть самі. Контактна лінза Mojo Lens оснащена повним набором електроніки, щоб виконувати покладені на неї функції дисплея доповненої реальності: тут й MicroLED дисплей з роздільною здатністю 250х250 та діаметром 0,5 мм, що відповідає щільності зображення 14000 ppi; й крихітний процесор ARM Core M0; й радіомодуль з опорної 5 ГГц для передачі даних; й модуль відстеження руху, куди входять акселерометр, гіроскоп та магнітометр. Чесно кажучи, важко уявляю, як таке оснащення можна було вписати в дуже обмежені масогабаритні показники контактної лінзи.
Mojo Vision – чи відбудеться розумна контактна лінза
Повідомляється, що енергоживлення забезпечується мініатюрними батареями, але, гадаю, набагато зручніше було б виконувати це за допомогою безконтактного каналу. Тим більше, що в козирку кепки випробувача було розміщено радіоантену, покликану покращити ефективність каналу зв'язку з виносним блоком управління. Тому можна було б покласти на неї цю функцію.
Mojo Vision – чи відбудеться розумна контактна лінза
Розумна лінза має можливість відстежувати погляд, щоб виводити картинку в поле зору. Функціональність рішення, зокрема, включає виведення тексту телесуфлер. За задумом розробників, такий пристрій має відкрити епоху «невидимого комп'ютера». Розповідаючи про досвід використання Mojo Lens, Дрю Перкінс повідомив: «Я виявив, що можу взаємодіяти з компасом, щоб орієнтуватися, переглядати зображення. Зрештою, це інструмент, який може дати людям невидимого помічника протягом дня, щоб залишатися зосередженим, не втрачаючи доступу до інформації, необхідної їм, щоб почуватися впевнено у будь-якій ситуації», - сказав глава Mojo Vision.

Після ознайомлення з цією інформацією виникли суперечливі відчуття. З одного боку, в проєкт закладена досить перспективна ідея «невидимого комп'ютера», який може докорінно змінити людино-машинну взаємодію. З іншого, не залишає думку про те, що за цими красивими картинками поки немає нічого реального, крім емуляції. Навіть перше реальне використання рішення не було виконане незалежним експертом. Втім, разом з вами стежитимемо за досягненнями Mojo Vision, щоб розібратися чи злетить розумна контактна лінза або залишиться гарним проєктом на папері.

Starlink на бойових позиціях

Сучасна війна – це не тільки зброя, але й високотехнологічні рішення, що дозволяють за допомогою інтернет-підключення перевести її ефективність на принципово новий рівень.

Одним із таких інструментів виявився сервіс широкосмугового супутникового інтернет-підключення Starlink. Ми вже розповідали про його масове впровадження у різних сферах, починаючи з телекомунікацій та закінчуючи виробництвом. Але цього разу варто зупинитись на використанні цієї технології безпосередньо на лінії бойового зіткнення. А зокрема, на такому аспекті, як безпека. Наштовхнув на неї пост, присвячений радіообміну. Здається, що ця тема настільки важлива, що нею може зацікавитись широке коло ІТ-фахівців.
Starlink на бойових позиціях
При розгортанні бездротової локальної мережі у безпосередній близькості від ворожих позицій варто мати на увазі, що дальність виявлення точок доступу значно перевищує граничну дистанцію налагодження з'єднання Wi-Fi. Хоча сучасні протоколи 802.11 n/ac/ax відрізняються невеликою потужністю на несучих 2,4 ГГц та 5 ГГц, проте маршрутизатори, що їх використовують, сумісні зі стандартами попереднього покоління 802.11 a/b/g, а вони працюють на набагато більших потужностях. При цьому перемикання в такий режим відбувається автоматично. Тому дистанція, з якої виявляється джерело випромінювання, набагато більше. Виявити їх можна з використанням сучасних засобів радіоелектронної боротьби, які методом тріангуляції можуть швидко визначити координати джерела. Тому фахівці рекомендують обов'язково розміщувати активне мережеве обладнання, для організації локально мережі Wi-Fi нижче рівня землі – чи то землянка, чи то просто поглиблення.

Виявити положення незамінного наразі для нас терміналу супутникового зв'язку Starlink навіть з поверхні землі практично не можливо з дистанції понад 1 км (наявності РЕР обладнання БПЛА для цього у ворога ще досі не виявлено). Але неприхований "під землю" Wi-Fi роутер, який працює за звичаєм у комплекті з терміналом, виявити можна й на дистанції 10 км спеціально обладнаним БПЛА та на ситуаційно меншому відстані з поверхні землі.

Звичайно ж, найбезпечнішим варіантом є провідне з'єднання, але навряд чи вдасться обмежитися лише ним. Проте сьогодні навіть на передньому краї ніхто не розлучиться зі смартфоном, щоб хоча б зрідка виходити на зв'язок з рідними і близькими. Тому ще одна рекомендація – обмежувати за часом активацію Wi-Fi. А взагалі весь особовий склад повинен уміти переводити в режим польоту всі розумні пристрої, що є на руках, включаючи годинники та смартфони.

При першій можливості треба контролювати за допомогою фахівців, що може бути "видно" засобами РЕР на позиції. Якщо такої можливості немає, то хоча б простими Wi-Fi сканерами для смартфона чи ПК. Навіть як хтось увімкнув режим "скритої мережі" (Hidden SSID) - це ніяк не зменшує ризик виявлення ворожою РЕР.

Не варто нехтувати і широко відомими правилами Wi-Fi гігієни з урахуванням військової специфіки. Так крім включення максимально можливого рівня шифрування в локальній бездротовій мережі рекомендується використовувати й максимально стійкі паролі, де є цифри та літери різного регістру, а також спец. символи. А в назву мережі не варто включати такі військові абревіатури, як ZSU, KSP, VOP, HQ, STARLINK, POST і т. д. При цьому обов'язково регулярно змінювати назву мережі (SSID) та пароль.

Якщо у вас є додаткові міркування щодо цього питання, запрошую до обговорення.

CheckEye – хмарна діагностика зору з допомогою AI

Сучасні технології з використанням штучного інтелекту дозволяють оперативно виявляти потенційно небезпечні хвороби.

Телемедицина – один із найбільш динамічних сучасних напрямків, де інформаційні технології безпосередньо впливають на покращення якості життя людей. Й мені було дуже приємно дізнатися про суто українській проект CheckEye, якій відноситься до категорії телемедицини, оскільки дозволяє на ранніх стадіях виявляти діабетичну ретинопатію. Це захворювання пов'язане з діабетом, який досить поширений у всьому світі. Так тільки в нашій країні налічується близько 2,3 млн людей із таким діагнозом. А в умовах підвищеного стресу, пов'язаного з воєнними діями, кількість пацієнтів тільки збільшується, оскільки це одна з причин появи захворювання. Особливість діабетичної ретинопатії полягає в тому, що якщо її не виявити на ранніх стадіях, вона може призвести до часткової або навіть повної втрати зору. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, після 15 років захворювання на діабет повністю втрачають зір близько 2% пацієнтів, а у 10% спостерігається суттєве його погіршення.

Для своєчасного діагностування такого грізного захворювання, проект CheckEye використовує хмарне середовище, де виконується дослідження знімків очного дна. Достатньо завантажити в середу CheckEye фотографію, зроблену за допомогою будь-якого обладнання, що дозволяє отримати файл у форматі jpg, і незабаром буде сформований діагноз. Цей процес виконується в автоматичному режимі на основі алгоритму, створеного за допомогою машинного навчання. На нинішньому етапі точність виявлення хвороби становить 84% і весь процес займає лічені секунди.

Перспективність проекту полягає в тому, що він дозволяє забезпечити широке охоплення під час залучення медичного персоналу з базовою підготовкою. При цьому пацієнт може використовувати мобільний додаток CheckEye для самостійного одержання діагнозу та планування чергового обстеження. А виконати його можна без необхідності залучення висококваліфікованого лікаря. За попередніми оцінками, за фіксовану плату близько 300 грн. пацієнт отримує річне обслуговування з необмеженим числом знімків очного дна.

На поточній стадії проект CheckEye вже готовий для проведення повномасштабного тестування, яке заплановано у Чернівецькій області на період з кінця липня до вересня. Воно буде проводитись у партнерстві з Українською діабетичною федерацією. 

Хочеться побажати успіху українськім розробникам, які попри воєнний стан активно працюють над суспільно корисною хмарною платформою.

Зворотний рендеринг перетворює звичайні фото на 3D-моделі

Дослідники Nvidia навчили штучний інтелект генерувати об'ємні моделі предметів на основі їхніх фотографій.

На конференції з комп'ютерного зору та розпізнавання образів, що днями пройшла в Нью-Орлеані (США), компанія Nvidia представила доповідь, присвячену створеній у її дослідницькому підрозділі технології 3D MoMa. Вона дозволяє оперативно імпортувати моделі об'єктів у системи 3D-моделювання, використовуючи принцип зворотного рендерингу.

Як зазначив Девід Любке (David Luebke), віцепрезидент напряму графічних досліджень у Nvidia, зворотний рендеринг, метод перетворення серії нерухомих фотографій у 3D-модель об'єкта чи сцени, «довгий час був священним Граалем, що поєднує комп'ютерний зір та комп'ютерну графіку». «Сформулювавши кожну частину зворотного завдання рендерингу як диференційований компонент з прискоренням на графічному процесорі, конвеєр рендерингу NVIDIA 3D MoMa використовує механізми сучасного ШІ та чисту обчислювальну потужність графічних процесорів NVIDIA для швидкого створення 3D-об'єктів, які можна імпортувати, редагувати та розширювати без обмежень в наявних інструментах», - сказав він.

Сьогодні процес створення моделей реальних об'єктів є вельми трудомістким, тому що для цього доводиться долучити техніки фотограмметрії, що потребують ручних операцій. За повідомленням Nvidia, процес формування 3D-моделі на основі зроблених під різними кутами 120 фотографій зайняв близько години із залученням єдиного NVIDIA Tensor Core GPU. Головне, що результат повністю сумісний з нині наявними інструментами моделювання, якими користуються творці контенту.
Зворотний рендеринг перетворює фото на 3D-моделі
Отримуваний за допомогою 3D MoMa результат включає три елементи: побудовану з трикутників мереживу 3D-модель, матеріал та освітлення. Матеріали — це 2D-текстури, які як шкіра накладені на 3D-мережу. А оцінка освітлення сцени за допомогою NVIDIA 3D MoMa дозволяє творцям пізніше змінювати освітлення об'єктів.
Зворотний рендеринг перетворює фото на 3D-моделі
Для наочної ілюстрації технології 3D MoMa дослідники створили п'ять моделей музичних інструментів та показали, як їх можна редагувати у додатку об'ємної симуляції Nvidia Omniverse. Наприклад, міняли матеріал труби з миттєвим перетворенням пластику на золото, мармур, дерево або пробку. А у фіналі всі отримані моделі були поміщені у коробку Cornell, що є класичним тестом графіки на якість рендерингу. Таким чином, було продемонстровано, що віртуальні інструменти реагують на світло, так само як і в реальному світі: блискучі мідні інструменти яскраво відбивають світло, а матова оболонка барабанів його поглинає.

6G забезпечить швидкість до 1 Тб/с

Поки що у світі йде впровадження мобільного зв'язку п'ятого покоління провідні виробники ведуть активну підготовку до 6G.

Компанія Samsung Electronics нещодавно опублікувала документ «Спектр 6G: розширення кордонів» (6G Spectrum: Expanding the Frontier), де представила технології, що розробляються в області 6G.

Оскільки передбачається, що 6G дозволить значно наростити пропускну здатність широкосмугового мобільного з'єднання, для потреб цього зв'язку повинен бути виділений відповідний частотний ресурс. Очікується, що це буде безперервний діапазон від сотень МГц до десятків ГГц. Це дозволить реалізувати нові сервіси, наприклад, високоякісні мобільні голограми та по-справжньому імерсійні програми розширеної реальності (XR), які потребують надвисокої швидкості зв'язку та великих обсягів даних. Крім того, сьогодні у світі спостерігається зростання попиту на збільшення зони покриття. Тому Samsung пропонує розглянути всі доступні діапазони для мереж 6G: від нижнього (low-band, до 1 ГГц) до середнього (mid-band, 1 – 24 ГГц) та верхнього діапазонів (high-band, 24 –300 ГГц).

В опублікованому документі наголошується на важливості виділення нових діапазонів для комерційного розгортання мереж 6G, оскільки діапазон 5G продовжить використовуватися, коли почнеться впровадження мереж нового покоління. Середній діапазон (7 – 24 ГГц) є компромісним вибором, що дозволяє підтримувати вищу швидкість передачі з хорошим покриттям. Субтерагерцовий (Суб-ТГц) діапазон (92 - 300 ГГц) розглядається для розгортання мереж зв'язку з надвисокою швидкістю передачі даних. У технічному документі також згадується можливість перерозподілу діапазонів мереж 3G, 4G та 5G для роботи в режимі 6G як ще один спосіб отримати весь спектр, необхідний для мереж 6G.

Крім положень про необхідний спектр для мереж 6G, Samsung поділилася результатами досліджень щодо деяких технологій-кандидатів для мереж нового покоління: наприклад, технології зв'язку в субтерагерцовому діапазоні, реконфігурованої інтелектуальної поверхні (reconfigurable intelligent surface, RIS), дуплекс з перехресним поділом каналів (cross division duplex, XDD), повного дуплекса, технологій компенсації нелінійності на основі штучного інтелекту (AI-NC) та енергоощадження на основі штучного інтелекту (AI-ES).

Суб-ТГц діапазон вважається одним з варіантів для розгортання мереж 6G, який, як очікується, буде підтримувати швидкість передачі даних до 1 Терабіт за секунду (Тбіт/с), що в 50 разів швидше, ніж 20 Гбіт/с у мережах 5G. У червні 2021 року Samsung успішно продемонструвала швидкість передачі даних 6 Гбіт/с на відстані 15 метрів у приміщенні, а цього року провела випробування, на яких вдалося досягти швидкості передачі даних 12 Гбіт/с на відстані 30 метрів у приміщенні та 2,3 Гбіт /с на відстані 120 метрів поза приміщенням.

Технологія реконфігурованої інтелектуальної поверхні (RIS) здатна покращити різкість променя і дозволяє спрямовувати або відбивати бездротовий сигнал у потрібному напрямку внаслідок поверхні з метаматеріалу (metamaterial). Все це дає можливість зменшити втрати при проникненні та блокуванні високочастотного сигналу, наприклад, міліметрового діапазону. Компанія Samsung продемонструвала, що розроблена нею технологія лінз RIS здатна збільшити потужність сигналу в чотири рази та розширити діапазон керування променем у 1,5 раза.

Технологія дуплекса з перехресним поділом каналів (XDD) дозволяє збільшити дальність поширення висхідного сигналу в TDD системі, забезпечуючи безперервну висхідну передачу в невеликій частині смуги пропускання системи. Таким чином, технологія XDD здатна значно розширити зону покриття системи TDD, яка часто використовується у високочастотних діапазонах. Samsung також продемонструвала свою ключову технологію придушення власних перешкод (self-interference cancellation) на базовій станції.

При використанні повнодуплексного зв'язку передача та прийняття даних можуть відбуватися одночасно на одній і тій же частоті, тому швидкість передачі даних збільшується до двох разів. Компанія Samsung провела успішне випробування повного дуплекса в міліметровому діапазоні (mmWave) з базовою станцією та терміналом на відстані 100 метрів один від одного, продемонструвавши придушення власних перешкод більш ніж на 114 дБ та покращення швидкості передачі даних у 1,9 раза.

Технологія компенсації нелінійності на основі штучного інтелекту (AI-NC) використовує алгоритми ШІ на стороні приймача для компенсації спотворення сигналу, зумовленого нелінійністю підсилювача потужності передавача, і дозволяє значно покращити покриття та якість сигналу за високошвидкісної передачі даних. Samsung продемонструвала покращення зони покриття в 1,9 раза при високошвидкісній передачі вихідних даних та покращення швидкості передачі в 1,5 раза зі збереженням покриття.

Технологія AI-ES використовує штучний інтелект для мінімізації енергоспоживання на базовій станції, регулюючи параметри, що контролюють увімкнення/вимкнення живлення вибраних стільників залежно від трафіку, не впливаючи на продуктивність мережі при моделюванні роботи базових станцій на основі реальних даних. Samsung застосувала технологію AI-ES, домігшись економії енергії більш ніж на 10%.

 
 

  •  Home  •  Рынок  •  ИТ-директор  •  CloudComputing  •  Hard  •  Soft  •  Сети  •  Безопасность  •  Наука  •  IoT