Nokia пішла з Росії, але система спостереження залишилася

1 апрель, 2022 - 09:05Леонид Бараш

Як стало відомо, фінська компанія зіграла ключову роль у забезпеченні кібершпигунства Росії, що демонструють документи, які були отримані The New York Times.

Цього місяця Nokia заявила, що припинить продажі в Росії і засудила вторгнення в Україну. Але фінська компанія не згадала, що залишає після себе: обладнання та ПЗ, що поєднує найпотужніший урядовий інструмент цифрового спостереження з найбільшою в країні телекомунікаційною мережею.

Цей інструмент використовувався для відстеження прихильників лідера опозиції Олексія Навального. Слідчі заявили, що інструмент перехоплював телефонні дзвінки ворога Кремля, якого пізніше було засуджено і зараз він перебуває у тюрьмі. СОРМ (Система технических средств для обеспечения функций оперативно-разыскных мероприятий) , також, швидше за все, використовується проти антивоєнних виступів у Росії.

Згідно з документами, які на руках The New York Times, понад п'ять років Nokia надавала обладнання та послуги для підключення СОРМ до найбільшого російського оператора зв'язку МТС. ФСБ Росії використовує систему для прослуховування телефонних розмов, перехоплення електронних та текстових повідомлень, а також відстеження інших інтернет-комунікацій.

Документи, що охоплюють період з 2008 по 2017 рр., показують у подробицях, що раніше не повідомлялися, що Nokia знала про запуск російської системи спостереження. Ця робота була потрібна фінському виробнику для ведення бізнесу в Росії, де вона стала провідним постачальником обладнання та послуг для різних клієнтів у сфері телекомунікацій.

Конфлікт в Україні перевернув уявлення про те, що продукти та послуги є агностичними. У минулому технологічні компанії стверджували, що краще залишатися на авторитарних ринках, навіть якщо це означало дотримання законів, написаних автократами.

Уроки, які компанії отримують з того, що відбувається в Росії, можуть мати наслідки в інших авторитарних країнах, де продаються передові технології.

«Ми повинні ставитись до складних технологій спостереження так само, як до ракет або безпілотників, - заявив Том Маліновскі (Tom Malinowski), демократ із Нью-Джерсі, який був помічником держсекретаря з прав людини в адміністрації Обами. - Нам потрібні відповідні заходи контролю за поширенням таких систем, як і щодо інших чутливих елементів національної безпеки».

Андрій Солдатов, експерт з російської розвідки та цифрового стеження, який ознайомився з деякими документами Nokia на запит The Times, заявив, що без участі компанії в СОРМ «зробити таку систему було б неможливо».

У Nokia, яка не заперечувала справжність документів, заявили, що за російським законодавством потрібно виготовити продукти, які дозволили б локальним операторам зв'язку підключитися до системи СОРМ. Компанія також додала, що не виробляє, не встановлює та не обслуговує обладнання СОРМ.

Документи, які розглянула The Times, були частиною майже двох терабайт внутрішньої електронної пошти Nokia, мережевих схем, контрактів, ліцензійних угод та фотографій. Фірма з кібербезпеки UpGuard та видання TechCrunch раніше повідомляли про деякі документи, що пов'язують Nokia з державною системою спостереження.

СОРМ, що з'явилася щонайменше у 1990-х роках, схожа на системи, які використовуються правоохоронними органами по всьому світу для прослуховування телефонних розмов та спостереження за злочинними об'єктами. Від виробників телекомунікаційного обладнання, таких як Nokia, часто потрібне забезпечення безперебійної роботи таких систем, відомих як законне перехоплення, в мережах зв'язку.

У демократичних країнах поліція, як правило, зобов'язана отримати ухвалу суду, перш ніж вимагати дані у постачальників телекомунікаційних послуг. У Росії система СОРМ обходить цей процес стороною, працюючи як чорна скринька спостереження, яка може взяти будь-які дані, які потрібні ФСБ, без нагляду.

Групи громадянського суспільства, юристи та активісти критикують російський уряд за використання СОРМ для стеження за суперниками та критиками Путіна. За їхніми словами, ця система майже, напевно, використовується зараз для придушення інакодумства проти війни.

В останнє десятиліття Кремль став серйозно ставитися до кібершпигунства, і за законом постачальники телекомунікаційного обладнання були зобов'язані надавати шлюз для шпигунства. Передбачалося, що якщо Nokia не підкориться, то конкуренти, такі як китайський телекомунікаційний гігант Huawei, будуть готові це зробити.

Особливості використання відповідного ПЗ значною мірою тримаються в секреті.

До 2015 року СОРМ привернула міжнародну увагу. У тому ж році Європейський суд з прав людини назвав програму «системою таємного спостереження», яка застосовувалась довільно без достатнього захисту від зловживань. Зрештою суд ухвалив, що у справі з російським журналістом, ці інструменти порушують європейські закони про права людини.