Апостроф у подарунок

30 январь, 2008 - 14:55Тарас Олейник

Не знаю, як вас, шановні співвітчизники, а мене завжди дивувала (і дратувала) проблема клавіатурної розкладки для української мови в Windows XP. Проблема там, власне, тільки одна -- але суттєва, і засобів для простого її вирішення у пересічного україномовного користувача просто немає.

Мова йде про апостроф -- повноцінну букву українського алфавіту, якій чомусь не вистачило місця на клавіатурі (хоча для букви "ё", яка до українського алфавіту не має жодного стосунку, місце все ж знайшлося). А між тим, частота вживання апострофа в українській мові не набагато нижча, ніж, скажімо, в англійській.

Що ж робити? В Microsoft Word ситуацію виправлено, і натискаючи "Ctrl+є, є", апостроф в тексті все ж можна поставити. А в інших программах? А інтернет, аська, е-мейл? На жаль, для того щоб поставити апостроф, доводиться перемикати клавіатуру на англійську розкладку і назад. І це, м'яко кажучи, дуже незручно.

Наскільки я знаю, в Windows Vista ситуацію виправили (хто користується, будь-ласка, підтвердіть цю інформацію). Але для користувачів Windows XP проблема все ж не знімається аж ніяк.

Тому, трошки вивчивши її, я вдався до таких заходів:

1. Знайшов на сайті Microsoft програму  Microsoft Keyboard Layout Creator.

2. Створив за її допомогою нову українську розкладку Ukrainian - Custom, де для вставки апострофа потрібно натиснути AltGr (тобто праву клавішу Alt) + букву "є". Або, другий варіант -- натиснути тільду (~).

І відтепер врешті я можу нормально спілкуватись в онлайні українською.

P.S.: Оскільки завантаження программи MSKLC з сайту Microsoft вимагає проведення валідації Windows, я із задоволенням роблю свою модифіковану розкладку доступною для всіх. Завантажте, розпакуйте, запустіть Setup і користуйтесь на здоров'я. Працює для всіх версій Windows. (Якщо у вас вже була попередньо встановлена українська розкладка, видаліть її вручну, щоб не дублювати.)

P.P.S.: Для вставки букв "ґ" та "Ґ" натисніть AltGr+"г" і Shift+AltGr+"г" відповідно.

P.P.P.S.: Я чудово розумію, що проблема зовсім не нова, але для мене вона стала актуальною лише зараз. Сподіваюся, був корисним :)